Arkana Studio PLEN

'Habit i zbroja

Habit i zbroja

Reżyser - Paweł Pitera

Paweł PiteraPaweł Pitera jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Reżyserii Filmowej PWSFTviT.

Debiutuje w połowie lat osiemdziesiątych neorealistyczną komedią kinową – „Sny i Marzenia”.

Następnie realizuje dwa filmy telewizyjne: „Szkatułka z Hong Kongu” i „Powrót do Polski” oraz serial – „Na kłopoty Bednarski” – komediowa opowieść o prywatnym detektywie działającym w Wolnym Mieście Gdańsku. Szczególnie ten ostatni zyskuje ogromną popularność wśród widzów na tyle, aby – emitowany niemal co roku w TVP – przyciągać widzów na poziomie porównywalnym z współczesnymi telenowelami. Wszystkie trzy produkcje dzieją się w czasach historycznych: w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W latach dziewięćdziesiątych realizuje trzy seriale edukacyjne: 24-odcinkowy „Maciek, rower i ekonomia”, tłumaczący dzieciom czym jest wolny rynek i „Ach te okienka” – o tym czym jest komputer i „Szkoła komputerowa”. Reżyseruje również dwa popularne teleturnieje edukacyjne. Następnie powstaje serial o historii ubezpieczeń „Historia ubezpieczeń”.

W roku 2000 realizuje dokument „Jan Paweł II i jego przyjaciel”, opowiadający o żydowskim przyjacielu ówczesnego papieża. W 2001 powstaje siedmioodcinkowy serial dokumentalny „Watykan Jana Pawła II” – rodzaj szkicu dokumentalnego w trzy lata później rozwiniętego się w 14-odcinkowy monograficzny, wysokonakładowy serial „Tajemnice Watykanu”, który okazuje się hitem eksportowym TVP. Z materiałów zrealizowanych na potrzeby serialu powstaje 90-minutowy dokument dla TV Arte. W rok później powstaje kinowy film dokumentalny (wzbogacony o liczne sceny odtworzeniowe) „Świadectwo” oraz 3 odcinkowy serial telewizyjny pod tym samym tytułem. Film „Świadectwo” gromadzi w kinach 1 100 000 widzów, serial – 11 000 000 „Tajemnice Watykanu” jak i „Świadectwo” sprzedawane są na DVD. Ich łączna sprzedaż, w ciągu ostatnich dwóch lat, to 500 000 egzemplarzy DVD.

Paweł Pitera reżyseruje również w teatrze (15 sztuk w ciągu ostatnich dwudziestu lat). Realizuje też inne formy telewizyjne: teledyski i reklamy, a także zajmuje się tłumaczeniem komedii teatralnych.